“Büyük Birader” röportajı

Büyük Birader
Büyük Birader

Büyük Birader

Türk rock grubu “Büyük Birader” ile arkadaşımız Şahin Öztürk bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajı ilk olarak diğer  web sitemiz rockefsaneleri.net ‘ te paylaşmıştık.
( Grubun iki çalışmasını sizler için Turkrockfm’de  yayınlamaya başladık.)

 • “Büyük Birader” grubu kimlerden oluştu; kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1. Büyük Birader üç kişiden oluşan aslında power trio bir rock grubu. Gitar- Harmonica-vokal Bora Biçer, bas-Çello geri vokal Ulaş Tercan , davul – perküsyon geri vokal Gerçek Dorman .

*    Grubun ismi nasıl belirlendi; bir öyküsü var mı?

2. Büyük Birader ismi Goerge Orwell ‘in ünlü kara ütopya romanı 1984 ‘ ün ana karakteri herkesi izleyen ve fişleyen sanal diktatör Büyük Birader’den geliyor .

 • Hangi isimleri dinlersiniz, yerli veya yabancı,  esinlendiğiniz müzik grupları var mı?

 3. Üçümüzünde dinlediği tarz grup ve müzisyen o kadar fazla ki aslında buraya bir liste yapsak uzar gider .
Yerli Yavuz Çetin ortak noktamız diyebilirim. Bunun dışında benim söz yazarlığımı etkileyen üç isim var Bülent Ortaçgil , kesmeşeker den Cenk Taner , Bulutsuzkuk Özlemi’nden Nejat Yavaşoğulları … Yabancı hepimizin ortak noktası Pink Floyd .Ulaş için Radiohead benim için Pearl Jam Gerçek içinse Led Zeppelin diyebiliriz . Aslında üçümüzünde farklı türlere yatkınlığı var . Ben genel de Amerikan blues rock ve heavy metalden beslenirken, Ulaş’ın daha İngiliz britpop alternatif ve klasik rock yanı var .
Gerçek ise klasik rock dışında etnik müzik ve elektronik müzikten besleniyor.

 • Hedefleriniz neler?.

  4. Hedefimiz kalıcı olabilmek …Yol albümümüzü yayınladığımızdan beri sadık sıkı bir dinleyici kitlemiz var.Onlarla yola çıktık bu kitleyi büyütüp başka yol arkadaşları edinip daha çok albüme imza atmak diğer bir hedefimiz .
  Bu arada birikmiş bestelerimizle iki albüm şarkı anlamında hazır diyebilirim. Ikinci albümün kayıtlarına başladık bile.*  Sizce ülkemizde rock müziğe bakış nasıl?

  5. Geçmiş yıllarda çok daha bilinçli , konserleri hınca hınç dolduran tutkulu ve asi bir kitle varken günümüzde ne yazık ki Rock müzik etiketiyle içi boşaltılmış müzikler dinleyen bilgisayarın başından kalkmayan ve en önemlisi de ne dinlediğini bilmeyen bir kitle var .
  Biz bu kaosun içinde o azınlıkta kalan bilinçli rock dinleyicisine ulaşmaya çalışıyoruz …

RÖPORTAJ : ŞAHİN ÖZTÜRK
rockefsaneleri.net

Grubun yeni çıkan video klibi :

Sosyal Medyada Paylas
 • 1
  Share
Share:

There are 6 comments on “Büyük Birader” röportajı

Leave a Reply