Yaşayan Folklör Rock’n Roll

Rea

REA – İZMİR | Yaşayan Folklör Rock’n Roll

Rock hiçbir zaman sadece bir müzik olmadı. Blues , hard rock, heavy metal , new wawe ve diğerleri öncelikli olarak biçim ve türler olabilir, ancak rock’ın kategorileri olarak bütünlüğe bir ekleme değildirler. Rock bir harekettir, bir yaşam biçimidir, bir kültürdür ve belki de bir ideolojidir. Bu bir gelenek, bazı yönlerden bir folklor, çoğu yönden bir inanç sistemidir. Ve günümüzdeki rock varlığını tarihten küçük bir pencereye borçludur.

Rock’la ilgili bilmemiz gereken bir şey varsa, o da onun kölelikle başladığıdır.
Tarih kitapları size ayrıntıları verebilir; önemli olan rock’ın tamamen anormal bir olayla, on binlerce Afrikalı’nın yurtları ve kültürlerinden uzaklaşmaya zorlanması ve siyah beyazdan ne kadar farklıysa, bildiklerinden o kadar farklı olan yeni bir dünyaya aktarılmaları ile doğrudan ilişkisidir. Ailelerin parçalandığını da hesaba katın, farklı kabilelerden köleler aynı çiftliklerde bir araya konuldu ve tabi ki bu gönülsüz ziyaretçiler zincirlendi, kırbaçlandı, hapse atıldı ve yalnızca karın tokluğuna çok ağır işlerde çalışmak zorunda bırakıldı.

Bu koşulların bu kıtada bir yüzyıldan çok daha uzun bir süre, en fazla 150 yıl öncesine kadar sürdüğünü aklımızdan çıkartmayalım.
Siyahi Afro-Amerikanlar, beyazların kilise sistemi içindeki ruhsal temaları ile tanışmış ve bu ruhsal yolculuğa kendi coşkularını eklemişlerdir. Dinsel törenler esnasında dans ve ritimleriyle belirginleşen ritüelik müzik , başlangıçta sadece Amerika’da yaşanmasına rağmen , daha sonraları 1950 lere gelindiğinde sınırları aşmıştır. Amerika’da oluşan bu ritüelik folk müziğe gitarın öncül olarak da katılmasıyla blues dediğimiz müzik tarzı da egemenliğini ilan etmiştir.

Blues olan bu ritüelik folk müzik hakkında Mihail Aleksandroviç Bakunin tanınmış bir Rus devrimci ve kolektivist anarşizm kuramcısı ,anarşist düşünürlerin ilk kuşağının temsilcisi ve anarşizmin babası olarak yaşadığı dönem (1814-1876)şöyle demiştir , “ebedi ve ezeli başkaldırı, ilk özgür düşünüş , kısaca ; beyazlar ve köle sahipleri için Şeytan müziği’’…
Blues’un babası olarak bilinen doğuştan kör olan ‘’Blind Lemon Jefferson’’ın 1925-1930 döneminde ilk plâğı basıldığında, hemen hemen tüm blues ve rock müzisyenleri Jefferson’dan etkilenmişlerdir. Hatta O dönemlerde davul çalan Albert KING Jeffersonun gitar tekniğinden soundundan ve şarkılarından etkilenerek bir süre sonra Gitar çalmaya başlayacaktır. Rock’n’Roll da; tam bir tanım yapacak olursak; ragtime, blues, boogie, country, gospel ve özellikle rhythm and blues harmanıdır.
Elektrikli gitar işin içine girmezse tarihteki ilk rocker müzisyen olarak Robert Johnson’ı gösterebiliriz. Elektrikli gitarı blues içerisinde ilk kullanan müzisyen T. Bone Walker, daha sonraki gitar ustalarını fazlasıyla etkilemiş, blues ve rock’n’roll arası bir köprü görevi görmüştür.
1943-51 yılları arasında blues’a eklenen nefesli çalgılar ve piyano ile R&B denen ve o dönem siyahların egemen olduğu müzik tarzı oluşmuştur.
1951’e gelene dek siyahların o coşkulu danslarına verdikleri isim olan rock’n’roll bu yıllardan sonra beyazlar tarafından müziğe konan ad olur.
Rock ve roll kelimeleri “sallamak” ve “kıvırmak” anlamlarına gelirler ki, bu aslında dans sırasında cinsel hazzı ritüelize eder.

 

 

(Kaynakçalar ve alıntılar ; David N. Townsend’den, Changing the World: Rock ‘n’ Roll Culture and Ideology – Blind Lemon Jefferson , Robert Johnson , T.Bone Walker (wickipedia , Youtube – düzenleme ve derleme yapan REA – kaynakça adres ve daha önce yayınlanmış kaynak makale paylaşan beycan.net e ayrıca teşekkürler)

REA
Rüzgar Erdem AVCI / Şarkı Yazarı Gitarist ve Müzisyen / Yazar – Editör

 
NOT: Bu sitenin teması yenilendiğinden yazı sayacı sıfırlanarak yenilenmiştir. Bilgilerinize.

Sosyal Medyada Paylas
 • 15
  Shares
Share:

There are 11 comments on Yaşayan Folklör Rock’n Roll

 • Rock hiçbir zaman sadece bir müzik olmadı. Blues , hard rock, heavy metal , new wawe ve diğerleri öncelikli olarak biçim ve türler olabilir, ancak rock’ın kategorileri olarak bütünlüğe bir ekleme değildirler. Rock bir harekettir, bir yaşam biçimidir, bir kültürdür ve belki de bir ideolojidir. Bu bir gelenek, bazı yönlerden bir folklor, çoğu yönden bir inanç sistemidir. Ve günümüzdeki rock varlığını tarihten küçük bir pencereye borçludur. REA’dan…

 • Bu güzel yazı için çok çok teşekkürler REA…

 • sametgurel34 on

  Daha önce hiç böyle düşünmemiştim. Güzel anlamışsınız. Benim için güzel bir bilgi oldu. Takipteyim

 • sametgurel34 on

  Güzel anlatmışsınız diye yazmıştım. 🙂

  • Rüzgar Erdem AVCI on

   Çok Teşekkürler , Rock dediğimizde mimarlarını hatirlamak bir vefa bir aidiyet ve bu kültürü yaşayanlar olarak bu günümüz şartlarında Türk Rock cıları kendi orjinalliğine umarımki kavuşacaktır. Tekrar teşekkürler ve içten selamlar ✌❤

 • sametgurel34 on

  Bu siteyi de yeni buldum. Altın bulsam ancak bu kadar sevinirdim.

 • Blues iyidir iyi

 • Güzel. Zevkle okudum.

Leave a Reply