Current track

Title

Artist

ROCK & METAL  MUZIK
7/24 Online

ROCK & METAL  MUZIK
7/24 Online

 

Background

Kurtalan Ekspress – Sessiz Çığlık

Written by on 9 Haziran 2019

Türk Rock Müziğinin  Efsane Topluluğu Kurtalan Ekspres’ten Kadınlara Adanmış Bir Albüm;“Sessiz Çığlık”Yarım Asır’a yakın geçmişiyle Türk rock tarihinin en köklü topluluklarından Kurtalan Ekspres’in Barış Manço’nun vefatından bu yana Kurtalan Ekspres’in ilk beste albümü olan “Sessiz Çığlık” arşivlerdeki yerini alıyor.
Albüm; “Kadına Şiddet” ve “Çocuk İstismarları” sorunu başta olmak üzere sosyal içerikli mesajlarıyla dikkat çekiyor.  

Sessiz Çığlık-Kurtalan Ekspres

Şevval Sam ve Özge Fışkın Sürprizi…Albümde aynı zamanda iki özel düet de yer alıyor. Kadın cinayetleri ve hayatları çalınmış kız çocuklarına ithafen albüme de adını veren Sessiz Çığlık’ı Şevval Sam; tüm canlıların özgürlüğünü savunan bir beste olan “Özgürlük” şarkısını ise “Özge Fışkın” seslendirdi.
Albümün bir diğer sürprizi ise; 2009 yılında kaybettiğimiz Kurtalan Ekspres’in unutulmaz gitaristi Bahadır Akkuzu ile birlikte besteledikleri ve bugüne dek hiçbir yerde yayınlanmayan, küresel ısınmanın dünyamıza getirebileceği felaketlere karşı gençleri uyarmak maksadıyla yapıldı. 

Hepimizin Bastırmaya Çalıştığı Bir İnfialin Öyküsü…Barış Manço’nun 20’nci ölüm yıldönümün de yayınlanacak albüm aynı zamanda grubun 46’ncı; Ahmet Güvenç’in ise 50’nci sanat yılında dinleyicilerle buluşacak. 
Ahmet Güvenç’in hepimizin bastırmaya çalıştığı bir infialin öyküsü olarak tanımladığı Sessiz Çığlık, yolcularını yine katıksız, karşılıksız bir sevgiye davet ediyor.
Kurtalan Ekspres; Mesneviden hareketle ayrılanları birleştirmeye, kırıkları onarmaya ve insanlar arasında köprü kurmaya geliyor.

  1. İnsanlık Vurdu Kıyıya 
  2. Uyanın
  3. Sessiz Çığlık feat. Şevval Sam
  4. Maçka Yolları Taşlı 
  5. Özgürlük feat. Özge Fışkın
  6. Etek Sarı 
  7. Belli Belli 
  8. Garip 
  9. Gelevera Deresi 
  10. Ma-Bera 

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *