Whisky’nin 1993 albümü “Ateş Suyu” L.P olarak yeniden kaydedildi: Ateş Suyu 2.0

1979’da kurulan WHISKY ülkemizin bandrol taşıyan ilk Türkçe sözlü Hard Rock albümü “Babaanne”yi, stüdyoda kaydedilen ilk “unplugged” akustik Rock albümü “Dünyanın Kapısı”nı ve Hard’n’Heavy tarzındaki ilk “re-recorded best of” albümü “Best Of WHISKY” ‘yi yaratan gruptur. Şimdi de ülkemizin ilk “re-recorded” tüm albümü “Ateş Suyu 2.0” ile diskografisine bir çivi daha çakmak üzere ve aslında bu albüm dünya üzerinde de bir ilk kategorisine giriyor, çünkü dünyada yapay kalp taşıyan ilk Rock solisti olan Serdar Çokuslu tarafından seslendirildi.

WHISKY’nin 1993 tarihinde yayınlanan ikinci albümü “Ateş Suyu” içinde “Binnaz”, “Cadı”, “Cumartesi”, “Yalnız Seninle” gibi sevilen şarkıları barındırıyordu. 90’lı yılların başlarında genç olanların hatırlayacakları gibi bu şarkılar o dönemde TV’lerde çok sık yayınlanıyordu ve belki de ülkemizde yeni palazlanan özel TV’lerde ve kanal sayısı çoğalan TRT’de Türkçe sözlü Hard’n Heavy’yi en çok icra eden grup WHISKY oldu. Yıllardır yeni baskısı yapılamayan ve dijital platformlarda yer almayan “Ateş Suyu” albümü henüz CD tüketiminin yaygınlaşmadığı bir dönemde sadece kaset olarak basılmıştı. Plak formatındaki kısıtlayıcı süre göz önüne alınarak yeniden düzenlenen ve kaydedilen içerik “Ateş Suyu 2.0” adı altında 500 adet elle numaralandırılmış plak olarak basılıyor.

Grubun ilk LP’si olacak bu çalışma uzun bir süreçte kaydedildi ve Eser Taşkıran tarafından özenle mikslendi. Albümde klasik kadroyu oluşturan elemanlar Serdar Çokuslu (gitar ve vokal), Arif Deniztoker (gitar), Çağatay Ateş (bas), Alpay Şalt (davul) ve dönem dönem grubun kadrosunda bulunmuş olan Taner Keleş (gitar) yer alıyor. Orjinal 1993 albümü bürokratik sorunlar giderildiğinde bir gün tekrar basılabilir düşüncesiyle farklı bir kapakla çıkacak “Ateş Suyu 2.0”ın sanatsal konsepti Alpay Şalt’a, grafik tasarım ve uygulaması da Black Metal ‘in ülkemizdeki en tanınan temsilcisi olan Moribund Oblivion ve Groza gruplarının kurucusu Bahadır Uludağlar’a ait.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search