O malüm sitelerdeki para tuzağı adamın aklını alır!

Her gün, “şarkım  çalınsın”, “milyonlar beni tanısın” diye binlerce doların sular seller gibi akıp gittiği para tuzağı siteler…

Evet o malüm sitelerden bahsediyorum. Hani o aracı kurumlara dolar ödeyip hayallere dalınan web sitelerinden!

Erhan Başyayla
Erhan Başyayla

Önce bir şarkı besteliyorsunuz yada cover yapıyorsunuz sonra da o siteye yüklüyorsunuz şarkınızı dolarları ödeyerek. Önce  “şarkılarınız her yerde yayınlanacak”  diyorlar. Seviniyorsun ve beklemeye başlıyorsun. Doğrudur, yayınlanıyor bir kaç müzik mecrasında. Doların en küçüğü ağır ağır görünmeye başlıyor. Seviniyorsun sent’ ler gelmeye başladıkça.

Günler geçiyor, aylar geçiyor… Kazandığın para 9-10 dolar. Halbuki sen bu paranın daha fazlasını ödedin ama kazanamıyorsun!..
Sonra ikinci fasıl başlıyor. Sana bir e-posta geliyor; ” Daha çok kazanmak için para yatır, binlerce müşteriye (dinleyiciye) ulaş.”  Eğer dönen dolabı anlamadıysan bir miktar daha dolar yatırıyorsun ve beklemeye başlıyorsun. Ne gelen var ne giden.
Bu arada sen ne yapıyorsun? Hemen yazayım buraya; verdikleri linkleri sosyal mecralarda paylaşıp dinleyici sayını arttırmaya çalışıyorsun. Ufak tefek kıpırdanmalar oluyor (senin sayende) ama bakıyorsun ki hesaplar birbirini tutmuyor hala zarardasın…

Bazıları ikinci yıl aynı şirketi (siteyi) kullanmak istemiyor çünkü para kazanamıyorsun, çünkü her defasında “daha fazla dolar yolla  daha çok kazan” diyorlar , artık sıkılıyorsun, bunalıyorsun veee  o malüm sitenin bir yıllık süre dolunca kendi kendine  senin hesabını kapatacağını düşünerek bırakıyorsun bu işin peşini.

RAHATSIN

Bir müddet sonra bankandan bir e-posta geliyor “hesabınızdan para çekilmiştir.” Önce anlayamıyorsun  paranın hangi sebeple çekildiğini ve kafanda bir sürü soru işareti…
Bankanı arıyorsun. Oradan oraya yönlendirmeler başlıyor ve büyük uğraşlar sonunda  yapay zeka ile baş başa kalıyorsun…

HAYDİ HAYIRLI OLSUN

Çözüme ulaşamıyorsun çünkü oradan oraya yönlendirmeler ve telefon başında beklemeler bitmiyor.

Artık yoruluyorsun ve diyorsun ki kendi kendine :
” Herhalde banka benden kart parası falan kesti, şöyledir, böyledir… ”

HALBUKİ MEVZU BAŞKA

para-tuzaklari

O parayı senden habersiz o malüm şirket kesiyor ( O müzik şirketini aracı kurumu). Yani ikinci yılın aidatı.
İngilizcesi iyi olanlar ilk başta sözleşmeyi onaylarken bazı şeylerin farkında olabiliyorlar ama ya tarayıcı çevirmeniyle iş yapmaya çalışanlar!..

Paranı geri almaya çalışıyorsun ama o kadar çok prosedür var ki… Zaten işi yokuşa sürüyorlar ve parana çöküyorlar.

Haa, bu işten para kazanan yok mu? Olmaz mı. Var tabii ki.

KİMLER KAZANIYOR PARAYI?
Siz bu sorunun cevabını benden çok daha iyi biliyorsunuz. 

Sonuç olarak dostlar,
Böyle işlerde para kazanmak için sağlam bir yatırımın ve arkanda duran iyi bir şirket olmalı. Reklam önemli. Reklamını iyi yaparsan kazancını üçe katlarsın. Paranızı o sitelere kaptırmayın. İlla ben bu iş için bu tarz web sitelerini (şirketler) kullanacağım dersen eğer çok çok güvendiğin bir şirketle çalış. Hatta sana tavsiyem, aracı kurum olarak Türkiye’den birilerini bul.
“Şarkım elli bin tıklandı, yüz bin tıklandı” diyenlere de çok fazla inanma. Biz biliyoruz neye nasıl tıklandığını.

ERHAN BAŞYAYLA
Burada sadece gerçekler yazar
02.11.2022

 

Leave a Comment

  • https://yayin5.radyohizmeti.com/8090/stream
  • TURKROCKFM
  • Radyo