Açıklanan Grammy Adaylıklarında Bağımsız Plak Şirketleri de Boy Gösterdi

Bonobo, Odesza, Wet Leg ve Daha Fazlası: Açıklanan Grammy Adaylıklarında Bağımsız Plak Şirketleri de Boy Gösterdi
Grammy Awards
Grammy Awards
Amerikan Kayıt Akademisinin her yıl düzenlediği, Batı dünyasının en önemli müzik ödülleri olarak kabul edilen Grammy ödüllerinin, 5 Şubat 2023’de altmış beşinci töreni düzenlenecek. Geçtiğimiz hafta açıklanan adaylar arasında, beklenileceği üzere sektörün ve global pop kültürün statükosuyla özdeşleşmiş sanatçılar başı çekiyor: Beyoncé, Harry Styles ve Taylor Swift gibi daha güncellerinin yanı sıra ABBA, Mary J. Blige ve Bonnie Raitt gibi katalog sanatçıları da. Fakat bir kez daha sıra dışı ve alışılageldiğin sınırlarını itelemeleriyle bilinen, yeraltından ana akıma nüfuzları inkar edilemez hale gelmiş isimler de mevcut adaylar arasında. Bu isimlerin önemli bir kesimi, Türkiye’de GRGDN Müzik’in gururla temsil ettiği Beggars Group, Ninja Tune, Matador Records ve Domino Recording şirketlerine bağlı müzisyenler.
Brighton, İngiltere doğumlu prodüktör ve enstrümantalist, Ninja Tune sanatçısı Bonobo, 20 yıllık dopdolu kariyerinin yedinci Grammy adaylığına erişerek bu yıl çıkan “Fragments” albümünün başarısına başarı kattı. Albüm, En İyi Dans/Elektronik Albümü adayı ve single’larından “Rosewood”, En İyi Dans/Elektronik Kaydı adayı.
Listede Ninja Tune’a bağlı bir başka elektronik müzik efsanesiyse Washington, A.B.D. çıkışlı ikili Odesza. Grup, bu yıl prodüksiyonu kadar duygusallığıyla da dikkat çeken “The Last Goodbye” albümünü çıkarmıştı. Proje, En İyi Dans/Elektronik Albümü adaylığını Bonobo’yla paylaşıyor.
Ninja Tune adaylarının üçüncüsü, uçuk olduğu kadar teknik ve sofistike modern caz grubu KNOWER’la YouTube’da patlamış solist, şarkı yazarı ve multi-enstrümantalist Louis Cole. Cole, KNOWER’ın ardından bu yıl çıkardığı “Quality Over Opinion” gibi çalışmalarla, solo kapasitede eşsiz sound’unu geliştirmeye devam ediyor. Albümün çıkış şarkılarından olan huzur verici “Let It Happen”, Vokal ve Enstrümantalde En İyi Aranjman ödülüne aday gösterildi.
Domino Recording tarafında, Rock müziğin Türkiye’de de çok sevilen dünya ismi Arctic Monkeys var. İngiliz dörtlü, bu yılki yeni albümleri “The Car”da bir önceki projelerinin çizgisinden devam ettiler. Albümün çıkış teklisi “There’d Better Be a Mirrorball”, En İyi Alternatif Müzik Performansı adayı.
Çok daha yeni olan, ama kısa sürede heyecan yaratmış diğer Domino Recording Grammy adayıysa İngiliz indie rock ikilisi Wet Leg. Oluşum, isimlerini taşıyan ilk albümlerini bu yıl çıkarmış, Harry Styles’ın çıkış single’ları “Wet Dream”i cover’lamasıyla hızlı bir yükseliş yaşamışlardı.
Bu sürpriz başarının devamı olarak, bir sonraki törende tam beş ödüle adaylar:
En İyi Yeni Sanatçı, En İyi Alternatif Müzik Performansı, En İyi Alternatif Müzik Albümü, Klasik Müzik Dışı Bir Albümde En iyi Ses Mühendisliği ve En İyi Remix Kaydı.
Geçtiğimiz yıl dördüncü stüdyo albümleri ‘CRAWLER‘ı yayınlayan İngiliz Rock grubu IDLES, En İyi Rock Albümü kategorisinde yarışacak isimlerden.
Son olarak, Matador Records altındaki en iyi alternatif rock oluşumlarından Texas, A.B.D.’li Spoon. Doksanlardan beri aktif olan beşli, bu yıl onuncu albümleri “Lucifer on the Sofa”yı çıkardılar. Karanlık olduğu kadar sürükleyici eser, En İyi Rock Albümü kategorisine layık görüldü.
——————————–

Leave a Comment

  • https://yayin5.radyohizmeti.com/8090/stream
  • TURKROCKFM
  • Radyo