Anasayfa » Eagles
Eagles
Eagles

Eagles

by RoXeD
165 görünümler

1970’in hayatını kazanmak için stüdyo grupluğu yapan elemanları bir gün kendi albümlerini yapmaya karar verirlerse ne olur?

John Baylon adlı prodüktör bu dört genci yani; Glenn Frey (gitar), Bernie Leadon (banjo, mandolin), Randy Meisner (bas) ve Don Henley’i (davul) bir araya getirir. O sıralar bir stüdyo grubudurlar ancak daha sonra yaptıkları Rondstadt’ın bir labeli olan Asylum’un dikkatini çeker. Ve apar topar ilk albüm yayınlanır. Birde bakmışlar ki albüm Top 40’ın üst sıralarında…

Başarı 73 albümü “Desperado”yu getirmiştir. Albüm ‘Desperado’ adlı ilk büyük hitlerini de barındırmaktadır ve yüzlerce grup bu şarkıyı coverlayarak gruba olan saygısını göstermiştir.

“Best of My Love” şarkısıyla bir numarayı kaptırmazlar ve ‘On The Border’ bu şarkıyla patlar. Müzik dünyasının arayış içinde olduğu, çeşitli müzik tarzlarının yarattığı kaos ortamında bir Rock grubunun elde ettiği başarı elbette ki yadsınamazdı. Onun için hiç beklemeden yeni albüm “One of This Nights”ı piyasaya sürerler. Albümden ‘Lyin’ Eyes’ ilk 10’a girerken, 4 Grammy birden alınmıştır bu albümle.

Eagles – Hotel California (Live 1977) (Official Video)

Bu albümlerle Rock Dünyası’ndaki büyüklüğü tescillenen Eagles 86’da bir greatest hits albümü çıkarır. Rock dünyasının en fazla satan gruplarından biridirler artık. Joe Walsh’ı gruba geri çağırırlar ve 77’de grubun en büyük hiti diyebileceğimiz ‘Hotel California’yı yayınlarlar. O meşhur uzun gitar soloları ve elbette ki hikayesi oldukça duygusal olan bir şarkıdır bu.

Kadrodaki bazı problemleri Meisner’ın yerine Timothy Schmidt’i alarak çözerler. Bununla birlikte ‘Heartache Tonight.’ şarkısı ile de ünlenen 79 tarihli “The Long Run” albümlerini de piyasaya sürerler.

81’de dağılma noktasına gelir grup. Grup elemanlarından bazıları solo kariyerlerine başlar bazıları ise başka gruplara katılır. Bu dönemde en başarılı olan Eagles elemanı kuşkusuz Henley’dir. ‘The End of the Innocence’ şarkısı ile Grammy ödülünü alır ve adı artık başarılı şarkıcı, söz yazarları arasında geçmektedir.

94’de grup tekrar bir araya gelir ve bir yığın stadyum konserinden sonra yine çıktığı an bir numara olan “Hell Freezes Over”ı yayınlarlar. Birliktelik kısa sürer fakat o ana kadar yaptıkları 98’de Rock and Roll Hall of Fame’e girmeleri için yeterlidir.

Yıl 2001’i gösterdiğinde tüm albümleri ile 83 milyondan fazla albüm satan gruplar arasına girerler. Yani Dünya tarihinin Elvis Presley, Beatles ve Led Zeppelin’den sonra en fazla albüm satan grupturlar onlar.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum bırakın

Bizler, sitemizde gezinmenizi daha iyi hale getirebilmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayıyoruz. Teşekkür ederiz. Kabul et

Reklam engelleyici kullanıyorsunuz

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.