Anasayfa » Guns N’ Roses
Guns N' Roses
Guns N' Roses

Guns N’ Roses

1982 yılında Indiana' dan rüya kent Los Angeles' e göç eden Axl Rose

by RoXeD
290 görünümler

Guns N’ Roses (GN’R), 1985 yılında kurulmuş, tüm dünyada albümleri 100 milyondan fazla satmış Amerikalı ünlü hard rock-heavy metal müzik grubu.

 

 ve Izzy Stradlin beraber kurdukları Rose ve Hollywood Rose isimli gruplardan sonra yanlarına Tracii Guns, Ole Beich ve Rob Gardener ‘ı da alarak 1985 yılında Guns N’ Roses’ ı kurdular.

 

Fakat ilerleyen zamanlarda Tracii, Beich ve Gardener ayrıldı. Tracii Guns’ da daha sonra meşhur L.A Guns’ ı kurucaktı. Daha sonra efsane gitarist Slash, bas gitarda Duff Mc Kagan ve de davulda Steven popcorn Adler gruba katıldılar. Böylece efsanevi kadro şekillenmiş oldu.

Kısa bir süre sonra 1986’da GN’R ilk EP’ si olan Live Like A Suicide’ı Uzi Suicide plak tan çıkardı. Albümde Nice Boys ve Reckless Life gibi agresif ve yüksek tempolu 4 parça yer alıyordu. EP sıfır promasyona rağmen bir anda 10.000 adet satınca bu Geffen plakçılığın dikkatini çekti ve hemen sözleşme imzaladılar. Bu sırada GN’R meşhur Hell Tour’u için ABD’yi dolaşmaktaydı. 1986 yılının sonlarından 1987 yılının ortalarına kadar stüdyoda kalan grubun önlenemez yükselişide başlıyordu.

Guns N’ Roses – Welcome To The Jungle

İlk albümü Appetite For Destruction’ u 1987 yılında yayınlayan grup muhteşem çıkışını gerçekleştirmişti. Hemde daha ilk albümüyle. Appetite For Destruction 20 milyon kopya satarak çok büyük bir başarı yakaladı. Albüm tüm dünyada müzik listelerinin zirvesine yerleşirken grupta dünya çapında konserler vermeye başlamıştı. Gerçekten bugün bir klasik sayılan albüm şuanda bile otoriteler tarafından gelmiş geçmiş en iyi heavy-metal albümü kabul edilmektedir. Albüm 20 yıl sonra bugün yeni nesil rock müzisyenlerine esin kaynağı olmaktadır.

Albüm 1980’lerin en iyi heavy-metal hard rock albümü olmakla birlikte 1980’lerde yapılan en iyi 5 albüm içindedir. Bu albümden çıkan önemli singlelar Welcome to the Jungle, Sweet Child O’Mine, Paradise City ve Nightrain müzik listelerinde en üst sıralarda yer almışlardır. Albüm Amerika’ nın en önemli müzik listesi Billboard Top 100’de 5 hafta 1 numarada kalarak bir rekor kırmıştır. Sweet Child O’Mine ise listelerde 1 numaraya çıktı ve Guns N’ Roses 80’lerde şarkısı 1 numaraya çıkan 3 heavy metal grubundan biri oldu.

Aynı yıl GN’R Alice cooper, Iron Maiden ve Aerosmith gibi dev gruplarla beraber çaldı. Guns N’ Roses Amerika’ ya bomba gibi düşmüş adeta ortalığı sallamıştı. Bon Jovi, Mötley Crüe ve Poison gibi grupların aksine GN’R glam rock’ tan daha farklı olarak daha sert, daha duygulu fakat daha agresifti. Bu fark hemen anlaşıldı vede bu gruplar hemen ikinci plana itiliverdiler.

1988 yılında Appetite For Destruction dünya turnesine devam eden grup bu yılın sonlarına doğru GN’R LIES albümünü yine Geffen müzik’ten piyasaya çıkardılar. Bu albümde de yine Patience ve I Used To Love her gibi büyük hitler vardı. Albüm sadece Amerika’da 6 milyon sattı.

Aynı yıl İngiltere’de Donnington Monsters of Rock festivaline katılan grubun 2 hayranı konser sırasında ezilerek can verdi. Axl Rose konser güvenliğini protesto etti ve bir daha Donnington’ a katılmayacaklarını söyledi. 1988 yılının sonlarına doğru Mtv ödüllerinde sahne alan grup aynı zamanda Mtv’den en iyi çıkış yapan grup ödülünü aldı.

Milyonlarca albüm satıp kapalı gişe konserler veren grup artık medyanın odak noktasıydı. GNR müzikal başarılarıyla olduğu kadar skandallarıylada artık zirvede yer alıyordu.

1989 yılında Guns N’ Roses aynı anda 2 albümüyle birlikte billboard top 5 listesine giren ilk grup olmuştur. Bu muhteşem bir başarıydı. Aynı yıl Axl Rose 2. kez Rolling Stone’a kapak olmuştu. 1989’da grup Amerikan Müzik ödülleri’nde en iyi heavy metal albümü (Appetite For Destruction) ve en iyi heavy metal şarkısı (Paradise City) ödüllerini kazandı. 1989 yılınıda Rolling Stones ile birlikte konserler vererek geçiren grup 1990 yılının başlarında stüdyoya girdi. Bu sırada grubun eski dostu Dizzy Reed(Klavye, piyano) Guns n’ Roses’ a katıldı. Aynı yıl davulcu Steven Adler uyuşturucyla olan problemlerini çözemediği gerekçesiyle gruptan uzaklaştırıldı. Ondan boşalan koltuğu Matt Sorum devraldı. Daha sonra dava açan Adler grubu 2,5 milyon $ ödemeye mahkum etmişti. Axl Rose komşusuna saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Busırada Knockin on Heaven’s Door Tom Cruise’ un The Days of Thunder filminin soundtrack inde kullanıldı. Mtv nin hazırladığı video klibi ise en çok istek alanlar arasında yer aldı. Grup 1990 yılının tamamını stüdyoda geçirdi. Sadece birkaç tane yardım amaçlı konser verdiler.

1991 yılının ilk aylarını stüdyoda geçiren grup daha sonra bu yılın ortasına doğru Use Your Illusion World Tour 91-93′ ü başlattı. Yine 1991 yılının ortalarında meşhur St. Louis vakaası gercekleşti. Axl Rose sürekli fotoğraf çeken bir seyircinin üzerine atladı ve büyüyen olaylarda 40 kişi yaralandı. Daha sonra 1992 yılında Axl bu olay nedeniyle tutuklanacaktı. Yaklaşık 2 sene süren bir stüdyo kaydının ardından GNR 1991 yılının ekim ayında aynı anda 2 albüm birden yayınlayarak suskunluğunu bozdu. Use Your İllusion 1 ve Use Your İllusion 2. Bu sırada grup 1991 mayıs ayından itibaren zaten kapalı gişe stadyum konserlerine başlamıştı. Bu konserlerde o sıralar yeni patlamış olan Skid Row’ da Guns N’ Roses’ a sahneyi açmıştı. Albümlerden çıkan ilk single You Could Be Mine oldu ve Terminator 2 filminin soundtrack’inde yer aldı. Use your illusion’lar büyük bir patlama yarattı ve GN’R Billboard Top 100 listesinin ilk iki sırasına yerleşti. Mtv’de en çok istek alan videolar You Could be Mine ve Don’t Cry dı. Yine bu yılın sonlarına doğru grubun kurucu üyesi Izzy Stradlin Guns n’ Roses’dan ayrıldığını açıkladı. Onun yerine eski Kills For Thrills gitaristi Gilby Clarke kadroya dahil edildi. Fakat daha sonra 95 yılının başlarında ayrılıcaktı.

Daha sonra çıkan singlelar November Rain, Don’t Cry, Live n Let Die, Knockin on Heaven’s Door, Yesterdays ve Estranged şarkıları büyük başarılar kazandı ve klasikleştiler. November Rain gelmiş geçmiş en büyük hitlerden biri oldu. İki albümde toplamda 18 milyon sattı. 1992 yazında Guns N’Roses/Metallica konserler dizisi başladı. Bu turnede Metallica şöhret ve başarı bakımından kendisinden kat be kat büyük olan Guns N’ Roses’a sahneyi açıyordu. 1992 Mtv ödüllerinde November rain en iyi klip seçildi. 1992 ve 1993 yıllarını Use Your İllusion dünya turnesiyle geçirdiler. Bu konserlerde 40 dan fazla ülkeye uğradılar. Turne müzik dünyasının en uzun ve en büyüklerinden biri oldu. 1993 yılının sonlarında ise The Spaghetti İncident ? albümü geldi.

Albüm bir cover albümüydü ve grubun çalmayı sevdikleri parçalardan oluşuyordu. Since i don’t Have You ve Aint it Fun gibi harika şarkıları barındırıyordu. Albüm Amerika’da 2 milyon sattı ve 4 numaraya kadar çıktı. 1994 yılının ortalarında grup bir single çıkardı: Shympaty for the Devil.Bir Rolling Stones coverı olan parça Tom Cruise’ un Interwiew with vampire filminin soundtrack inde kullanıldı. 1996 yılının ortalarında Slash, 1997 yılında ise Duff Mckagan vede Matt Sorum gruptan ayrıldıklarını açıkladılar. Efsane gitarist Slash daha sonra yaptığı açıklamalarda Axl herşeyin kendi istediği gibi olmasını istiyordu diyecekti..Yine bu yıl Geffen Use Your Illusion serisindeki en iyi parçaları bir araya toplayarak bir nevi best of çıkardı Use Your Illusion

1998 yılına gelindiğinde Axl Rose yeni bir Guns N’ Roses albümü yayınlamak için çalışmalara başladı. Yeni bir kadroyla grubu yeniden diriltti. Yeni kadroda bass gitarda Tommy Stinzon(ex-replacements), gitarda Robin Finck(ex-nine inch nails) gibi meşhur isimler yer alıyordu. Nitekim grup 1999’da ilk ürünü olan Oh My Godı bir Arnold filmi olan End of Days soundtracki için yaptı.

Bu 8 sene sonra çıkmış ilk orjinal Guns N’ Roses şarkısıydı. Aynı yıl yeni albümün adıda Chinese Democracy olarak belirlenmişti. Bu arada davula Josh Freeze’in yerine Primus’tan Brain Mantia geçti. Yine bu yıl Gnr hayranlarının uzun bir süredir beklediği konser albümü GNR Live Era 87- 93 piyasaya çıktı. 2 disk ten oluşan albüm grubun muhteşem canlı performanslarını içeriyordu.

2000 yılını 2001 ‘ e bağlayan gece Las Vegas’ ta bir konser veren grup yenilenmiş haliyle ilk kez hayranlarının karşısına çıkıyordu. Axl Rose 7 yıl sonra ilk konserini veriyordu. Bu arada kadro değişti ve virtüöz gitarist Buckethead gruba katıldı. 2001 yılına gelindiğinde grup Brezilya’da Rock in Rio 3 festivalinde 250.000 hayranının karşısına çıktı ve festivalin en iyi grubu seçildi. Madagascar, The Blues ve Oh My God gibi yeni şarkılar çok beğenildi. 2002 yılında dünya turnesini başlatan GNR aynı zamanda 9 yıl sonra ilk kez bir dünya turnesine çıkıyordu. Bu sıradada 3. gitarist Richard Fortus Guns N’ Roses’ a katılmıştı.

Turne oldukça başarılı geçmiş ve de grup kapalı gişe konserler vermişti. 2002 yılının aralık ayında Amerika Philadelphia’daki konsere Axl Rose un gelmemesiyle birlikte alkollu seyirciler galeyana geldi ve arbede çıktı. Turne sponsoru Clear Channel konserleri durdurdu. Bundan sonra yeniden stüdyoya girdiler ve Chinese Democracy kayıtlarını sürdürdüler.

2002 Ağustos ayının sonunda GN’R sürpriz bir şekilde Mtv Video Müzik Ödülleri töreninde sahne aldı ve Welcome To the Jungle, Madagascar ve Paradise City’i seslendirerek geceye damgasını vurdu. Hayranlar yeni bir albüm beklerken Greatest Hits albümü 2004 yılında yayınlandı. Greatest Hits çok büyük satış rakamlarına ulaştı vede GNR hem ABD’de hemde İngiltere ve Avrupada tekrar müzik listelerinin zirvesine yerleşti. Sadece Amerika satışları 3 milyonu geçti.

Pek çok ülkede biletleri günler öncesinde tükenen konserler veren GNR ayrıca Rock in Rio, Gods of Metal, Rock am Ring ve Novarock gibi avrupanın en büyük festivallerinde headliner grup oldu. Merakla beklenen yeni şarkılar Better, irs ve T.W.A.T çok beğenildi.

İstanbul’ada uğrayan grup yaklaşık 10.000 kişiye Kuruçeşme Arena’da muhteşem bir konser verdi. Bu konserlerdeki en büyük sürpriz ise 1991 yılında gruptan ayrılan kurucu üye Izzy Stradlin’in konuk sanatçı olarak konserlerde yer almasıydı. Turnede ayrıca Izzy Stradlin dışında Kid Rock, Sebastian Bach gibi rock dünyasının meşhur isimleride GNR’a eşlik ettiler. 

Ödüller

1988 – Yılın en iyi çıkış yapan grubu (MTV VMA)
1989 – En iyi rock single ı Sweet Child O’ Mine (Amerikan Müzik Ödülleri)
1989 – En iyi heavy metal video Sweet Child O’ Mine (MTV VMA)
1989 – En iyi heavy metal grubu (RIP)
1990 – En iyi heavy metal grubu (Amerikan Müzik Ödülleri)
1990 – En iyi heavy metal albümü Appetite For Destruction (Amerikan Müzik Ödülleri)
1990 – En iyi heavy metal şarkısı Paradise City (Amerikan Müzik Ödülleri)
1991 – En iyi heavy metal grubu (Kerrang)
1992 – En iyi heavy metal grubu (Amerikan Müzik Ödülleri)
1992 – En iyi video November Rain (MTV VMA)
1992 – En iyi konser grubu (Hit Parader)
1993 – En fazla satan hard rock grubu (World Music Awards)
2002 – En iyi heavy metal albümü Appetite For Destruction (Spin Magazine)

Appetite For Destruction Dönemi (1985- 1990)
Axl Rose
Slash
Izzy Stradlin
Duff Mckagan
Steven Adler

Use Your İllusion Dönemi (1990- 1995)
Axl Rose
Slash
Izzy Stradlin (1991’de ayrıldı)
Duff McKagan
Gilby Clarke (1991’de katıldı)
Matt Sorum
Dizzy Reed

Şimdiki Üyeleri (1998- 2006)
Axl Rose [vokal, piyano, gitar)
Dizzy Reed (piyano, klavye)
Tommy Stinzon (bas gitar)
Robin Finck [gitar)
Richard Fortus [gitar)
Ron Thal [gitar)
Brain Mantia [davul)

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum bırakın

Bizler, sitemizde gezinmenizi daha iyi hale getirebilmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayıyoruz. Teşekkür ederiz. Kabul et

Reklam engelleyici kullanıyorsunuz

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.