Anasayfa » Hazy Hill
Hazy_Hill
Hazy_Hill

Hazy Hill

Türk grup tanıtımları

by RoXeD
93 görünümler

Hazy Hill, Eylül 1988’de Ankara’da kuruldu. Grup, kuruluşundan üç ay sonra ilk konserini verdi. Haziran 1989’da 5 parçadan oluşan bir demo hazırlayan grup, ses kalitesinin tatminkar olmaması yüzünden bu demoyu piyasaya sürmedi. Aynı yıl ilk büyük konserini veren grup 1200 kişinin önünde sahne aldı.

1990 yılının Ocak ayında 16 kanallı bir stüdyoda kayıda giren Hazy Hill, ilk demoları olan “Murky Bedlam”ı hazırladı. Bu demo, yayınlanmasının hemen ardından birçok ülkenin radyo istasyonları, gazete ve dergileri ile TRT’de tanıtıldı ve dinletildi. Böylece Hazy Hill yurtdışında adını duyuran ilk Türk Heavy Metal grubu oldu. Hazy Hill ile ilgili yapılan olumlu eleştiriler grubun sonraki çalışmaları için en büyük motivasyon oldu.

Hazy_Hill

Hazy_Hill

Ocak 1990 ve Temmuz 1990 tarihleri arasında Hazy Hill İstanbul Açıkhava Tiyatrosu, Ankara ve İzmir ’de birçok konser verdi. İzmir’de verilen konserlerin birinde Norveç’li grup Mayhem’le sahneyi paylaşan Hazy Hill, Türkiye’deki ününü daha da pekiştirdi.

Hazy Hill, en büyük konserlerinden birini Mayıs 1991’de ODTÜ’de gerçekleştirdi. Bu stadyum konserinde grubu dinlemeye gelenlerin sayısı 4000’di. Bu konserin hemen ardından grup ilk yurtdışı konserini vermek üzere Avusturya’ya gitti. Viyana’daki bu konser hem grubun isminin Avrupa’da duyulmasını sağladı hem de Hazy Hill’e yurtdışında konser veren ilk Türk Heavy Metal grubu ünvanını kazandırdı.
1991 yılında Hazy Hill en iyi konser grubu, ilk demoları “Murky Bedlam” da en iyi demo seçildi.
Eylül 1992’de grubun uzun süredir beklenen ikinci demosu “Fan of Your Fancy” yayınlandı. Bu demoda yer alan üç parça, grubun müzik anlayışı ve kalitesindeki gelişmeyi göz önüne seriyordu. Bu demonun tanıtımı başarıyla gerçekleştirildi ve yurtiçi ve yurtdışındaki TV ve radyo kanallarıyla, yazılı basında geniş şekilde yer aldı. Bir aydan kısa bir sürede tahmin edilenin çok üzerinde bir taleple karşılaşan “Fan of Your Fancy”, 1991’de “Murky Bedlam”la olduğu gibi 1992’de de gruba en iyi demo ödülünü kazandırdı.

1993 Martı’nda Hazy Hill, ikinci yurtdışıı konserini Almanya’da gerçekleştirdi. Bu konserde grup, iki Alman grubuyla birlikte sahne aldı.Grup, Almanya konseri sonrası en büyük konserini Mayıs 1993’de ODTÜ’de 5000 kişilik bir seyirci topluluğu önünde gerçekleştirdi.

1994’e farklı bir yaklaşımla başlayan Hazy Hill, çalışmalarını daha profesyonel ve organize bir şekilde yürütebilmek amacıyla Cenk Erdil’le menejerlik anlaşması imzaladı.
Bu anlaşmanın hemen sonrasında Hazy Hill, iki yıl aradan sonra çıkaracakları yeni çalışmalarının hazırlıklarına, Cenk Erdil de bu yeni çalışmanın yurtdışı tanıtım ve dağıtım aşamalarıyla ilgili bağlantı yazışmalarına başladı. Bu yoğun hazırlıkların yanısıra Hazy Hill, 1994’te de konser programına devam etti.
Şubat ayında ODTÜ’de gerçekleştirilen bir organizasyonda sahne alan grup, yaklaşık iki yıl aradan sonra, Nisan ayında, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nin düzenlediği konserle İstanbullu dinleyicilerine tekrar merhaba dedi. Bu üniversite konserlerini Ankara’da verilen birkaç konser takip etti.

1994’ün sonunda yeni çalışmaları için stüdyoya giren Hazy Hill, aralarında, yeni parçaların yanısıra, eski konser favorilerinin de olduğu toplam 10 parça kaydetti. Nisan 1995’te bu 10 parçadan dördü mix’lenip “Torch-in’ the North Pole” adı altında bir kasette toplandı.

“Torch-in the North Pole”la birlikte grup İngiltere’ye gitme kararı aldı.
Hazy Hill, 15 Nisan 1995 akşamı ODTÜ’de verdikleri bir solo konserle hayranlarına veda etti.
Bu veda konserinin hemen ardından İngiltere’ye uçan grup, “Torch-in’ the North Pole”u buradaki plak firmalarına götürdü. O yıllarda müzik piyasası sadece Death Metal ve Grunge etrafında döndüğü için hiçbir firma bu iki türün dışında müzik yapan gruplara büyük yatırım yapıp, riske girmek istemiyordu. O tarihe kadar hiçbir zaman taviz vermeyen Hazy Hill, tavrını değiştirmeyip “ya hep, ya hiç!” diyerek Temmuz 1995’te grubun 7 yıllık kariyerine noktayı koydu.

1998’e gelindiğinde, Hazy Hill aktif müzik yaşamına nokta koymuş olmasına rağmen, hala unutulmamış, hatta bu son üç yıl içinde Rock ve Metal dinlemeye başlayanlar arasında da merak konusu olmuştu. Bunun üzerine, Zihni Müzik’ten Zihni Şahin ve Çağlan Tekil, “Torch-in the North Pole”u piyasaya sürme kararı aldılar ve grupla temasa geçtiler. Sonuç olumluydu…

Zihni Müzik etiketiyle çıkan ve sınırlı sayıda basılan “Torch-in’ the North Pole” kısa bir süre içinde tükendi.
Mart 1999’da daha fazla dayanamayıp tekrar biraraya gelme kararı alan Hazy Hill, Ağustos’da Stüdyo Sis’de yeni albümlerinin kayıt ve mix’lerini tamamladılar.

Mastering’i Amerika’da yapılan ve Sis Müzik Prodüksiyon tarafından CD ve MC formatlarında piyasaya sürülen 8800 adlı Hazy Hill’in 74 dakikalık bu albümünde 5 yeni parça ve daha önce yayınlanmış ve artık piyasada bulunmayan Murky Bedlam, Fan Of Your Fancy ve Torch-in’ the North Pole EP ve demolarından 12 parça olmak üzere toplam 17 parça bulunuyor.

Grup Elemanları
Ufuk Önen: Gitar Vokal,
Zafer Altundağ: Gitar,
Ekim Can Bayram: Bas Gitar,
Mete Kuteş: Davul

Diskografi
1990-Murky Bedlam
1992-Fan of Your Fancy
1998-Torch-In’The North Pole
2000-8800

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum bırakın

Bizler, sitemizde gezinmenizi daha iyi hale getirebilmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayıyoruz. Teşekkür ederiz. Kabul et

Reklam engelleyici kullanıyorsunuz

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.