Anasayfa » Beatles, 54 yıl sonra yeniden 1 numara
beatles

Beatles, 54 yıl sonra yeniden 1 numara

54 yıl sonra yeniden bir numara

by RoXeD
14 görünümler

Müzik dünyasının unutulmaz efsane grubu tarih yazmaya devam ediyor. Beatles, Birleşik Krallık’ta 54 yıl sonra yeniden bir numarada.

 

Müzik dünyasının efsane ismi Beatles, yeni şarkısıyla yeni bir ilke imza attı. “Now and Then” isimli şarkının yayınlanmasından sekiz gün sonra Beatles, yeniden listelerde ilk sıraya yerleşti.

Grup son olarak bundan 54 yıl önce liste başında yer almıştı ve cuma günü itibarıyla, “Now and Then” yayınlandıktan sadece sekiz gün sonra en üst sırada yer aldı.

McCartney, yaptığı açıklamada haberi akıllara durgunluk verici olarak niteledi ve “Benim için de çok duygusal bir an. Bayıldım!” dedi.

beatles

beatles

Daha önce de 1978’te Running Up That Hill şarkısıyla liste başında yer alan Kate Bush, Netflix’in popüler dizisi Stranger Things’te şarkıya yer verilince 2022’de ikinci sıraya yerleşmiş ve 44 yıllık aranın ardından yükselişe geçmişti. Ancak yine de Birleşik Krallık müzik tarihindeki başka hiçbir sanatçının liste başında yer aldığı tarihler arasında bu kadar uzun süreli bir fark olmamıştı.

The Ballad of John and Yoko

Beatles, Birleşik Krallık listelerinde bir numaraya son olarak 1969’da “The Ballad of John and Yoko” ile yerleşmişti.

Parça, John Lennon tarafından 1970’lerin sonlarında yapılan ve bu yılın başlarında grubun hayatta kalan üyeleri Sir Paul McCartney ve Ringo Starr tarafından tamamlanan özel bir kayıttan oluşuyor.

John Lennon 1980’de vurularak öldürülmeden birkaç yıl önce, 1970’lerin sonlarında evde kasete şarkıyı çekiyor.
Lennon’ın eşi Yoko Ono da 1990’ların başında bu kaseti McCartney’e veriyor ve o da daha sonra George Harrison ve Ringo Starr ile kayıt üzerinde çalışıyor.
Üçlü, kasetin zayıf ses kalitesinin, özellikle de Lennon’ın piyano eşliğinin öne çıkmasının şarkıyı değerlendirmeye engel olduğuna karar verip rafa kaldırıyor.
Gerçekten de Lennon’ın sesini orijinal kayıttan ayırmak için doğru yazılım 2022 yılına kadar mevcut değildi.

beatles

beatles

Nihayet teknolojik koşullar el verdikten sonra kayıt temizlendi, Ringo Star ve McCartney’nin düzenlemeleri eklendi ve son haline kavuştu.

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Yorum bırakın

Bizler, sitemizde gezinmenizi daha iyi hale getirebilmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayıyoruz. Teşekkür ederiz. Kabul et

Reklam engelleyici kullanıyorsunuz

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.