The Beatles'ın dört üyesi 'Now And Then' ile yeniden bir arada - TURKROCKFM
beatles
beatles

The Beatles’ın dört üyesi ‘Now And Then’ ile yeniden bir arada

2 min


101
97 shares, 101 points

The Beatles’ın dört üyesi ‘Now And Then’ ile yeniden bir arada…

John Lennon’ın seslendirdiği ‘Now and Then’ ölümünden 40 yıl sonra grup üyelerini bir müzik eserinde buluşturdu.

Geri sayım, ardından akustik gitar ile piyano ve şarkının girişindeki John Lennon’ın kusursuz sesinden o sözler: “Doğru olduğunu biliyorum.. Hepsi senin için… Ve eğer başarırsam… Senin sayende.”

The Beatles üyeleri John Lennon’ın trajik ölümünün üzerinden 40, George Harrison’ın ani ölümünün üzerinden ise 20 yılı aşkın süre geçti.

Şimdi, merakla beklenen “son Beatles şarkısı”, grubun 1962’deki ilk single’ı “Love Me Do”nun da yer aldığı iki parçalık single olarak dinleyiciyle buluştu.

“Now and Then”, Lennon’ın 1970’lerde yazıp seslendirdiği yayınlanmamış demolardan biri.

Eşi Yoko Ono tarafından eski grup arkadaşlarına verilen bir kasetteki parçalardan ikisi, 1990’ların ortalarında piyasaya çıkan “Free As a Bird” ve “Real Love” şarkılarının ilk versiyonuydu. Ancak dönemin teknolojisi, “Now and Then”i tamamlayabilmek için yeterince gelişmemişti.

The Beatles’ın son şarkısını buradan dinleyebilirsiniz:

Şarkı nasıl yeniden ses buldu?

1 Kasım’da, “The Beatles – Now And Then – The Last Beatles Song” (Son Beatles Şarkısı) başlıklı, parçanın ortaya çıkışını anlatan bir kısa film yayınlandı.

Orijinal kasette Lennon’ın sesi gizliydi; Paul McCartney’nin deyimiyle piyanoyu da duymak zordu: “Ve o günlerde, elbette, ayırma işlemini yapacak teknolojiye sahip değildik.”

2022 yılına gelindiğindeyse artık durum değişmişti. Peter Jackson imzalı “The Beatles: Get Back” adlı belgeselin yapım aşamasında kullanılan teknoloji “Now and Then” parçasının müzikseverlerle buluşmasını sağladı.

Eski kayıttaki demoda Lennon’ın sesi ile arka plandaki enstruman seslerinden ayrıştırıldı, yapay zeka sayesinde şarkı son haline kavuştu.

Şarkı Haziran ayında ilk kez duyurulduğunda McCartney yapay zeka teknolojisini “biraz korkutucu ama heyecan verici” olarak tanımlamış ve eklemişti: “Bizi nereye götüreceğini zaman gösterecek”.

Belgeseldeki anlatımında, “2023’te hala Beatles müziği üzerinde çalışıyor olmak – vay be” diyerek heyecanını yansıtan McCartney, “The Beatles, bu uğraştığımız son teknolojiye kesin ilgi duyardı” ifadelerini kullanmıştı.

Lennon’ın eseri olmadığı yönündeki söylentilerle ilgili AP’ye konuşan Ringo Starr ise “Uydurduğumuzu söylüyorlar, sanki gerçekten uyduracakmışız gibi” yanıtını vermişti:

“Bu, dört Beatles’ın bir araya geldiği son parça olacak. John, Paul, George ve Ringo”

Video klipte, McCartney ve Starr’ın kendi performansları sırasında çektikleri görüntülerin yanı sıra 1995’te Paul, George ve Ringo’nun ‘Now and Then’ üzerinde çalıştığı esnada kaydedilen unutulmuş görüntüler kullanıldı.


Like it? Share with your friends!

101
97 shares, 101 points

What's Your Reaction?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
kafam karıştı kafam karıştı
0
kafam karıştı
eğlenceli eğlenceli
1
eğlenceli
Beğendim Beğendim
6
Beğendim
Komik Komik
0
Komik
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım

0 Comments

RoXeD

Rock music radio station