Rock - metal müzik içerikli sinema filmleri listesi - TURKROCKFM
The-20-Best-Rock-and-Roll-Movies-Ever-Made-Featured
The-Best-Rock-and-Roll-Movies

Rock – metal müzik içerikli sinema filmleri listesi

17 min


92
89 shares, 92 points

Rock – metal müzik içerikli sinema filmleri listesi…

Dünden bugüne zevkle izlediğim efsane filmler;
Kaynak: https://www.sinefil.com/

hababam-rock
hababam-rock

Hababam Rock (2003)

School of Rock


“No Vacancy”
adlı rock grubunda gitarist olarak çalışan Dewey Finn, çok çabaladığı halde bir baltaya sap olamamış uyumsuz bir müzisyendir.
Rock’n roll müziğinin gücüne tapar. Büyük sahnelere çıkıp 20 dakikalık uzun sololar atma özlemiyle yanıp tutuşan Dewey, üyesi olduğu rock grubunu “Gruplar Yarışıyor” adlı yarışmada zafere taşımaya kesin kararlıdır. Ancak grup arkadaşları aynı fikirde olmayınca kendisini hiç beklemediği bir anda kapının önünde bulur… (KOMEDİ)

 

 


 

the-wall
the-wall

Pink Floyd Duvar (1982)

Pink Floyd: The Wall
Tür: Dram Fantastik Müzik

Pink Floyd’un 1979 yılında yayınladığı albümle aynı adı taşıyan film, görüntüleri ve elbette müzikleriyle ön plana çıkıyor. Grubun efsanevi albümünün hakkını fazlasıyla veren film, şüphesiz bütün zamanların en iyi müzikallerden

Diyalogun kullanılmadığı, kesintisiz müzikle ve karikatürist Gerald Scarfe’nin çizimleriyle süslü film, uzun ve eşsiz bir klip havasında. Bob Geldofun başarılı ounculuğuyla göz doldurduğu filmin yönetmeni, ülkemizde pek de iyi bir şöhrete sahip olmayan Gece Yarısı Ekspresi filminden tanıdığımız Alan Parker…

 


 

 

 

Grease
Grease

Grease, yönetmenliğini Randal Kleiser’in yaptığı, başrollerini John Travolta, Olivia Newton-John ve Stockard Channing’in paylaştığı 1978 ABD yapımı 110 dakikalık film. Türü müzikal romantik komedidir. Aynı isimli Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanmıştır.

Film için eleştirmenlerin birçoğu “zamanın ötesinde” tanımını kullanırken bir kısmı “1950’lerin sonu 60’ların başını anlatan, 70’ler yapımı bir 90’lar filmi” tanımlamasını tercih etmektedirler.

Filmin soundtrackinde yer alan “Hopelessly Devoted to You” parçası 1979 yılında “En İyi Film Müziği” dalında Oscar‘a aday olmuştur.

1982 yılında Grease 2 bir devam filmi niteliğinde çekildiyse de Grease’in elde ettiği başarıyı yakalayamamıştır.

Yönetmen Randal Kleiser
Yapımcı Allan Carr ve Robert Stigwood
Senarist Allan Carr
Bronte Woodard
Jim Jacobs
Warren Casey
Oyuncular John Travolta
Olivia Newton-John
Stockard Channing
Jeff Conaway
Annette Charles
Müzik John Farrar, Barry Gibb ve diğerleri

Grease döküman-kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Grease_%28film%29


The Doors (1991)

 • Sinefil puanı 7
 • IMDB puanı 7.2
Vizyon Tarihi 27 Eylül 1991
Süre 2 Saat 20 Dk.
Tür Biyografi Dram Müzik

Amerikalı rock grubu The Doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti Jim Morrison üzerine odaklanıyor…

 

 

Şöhrete İlk Adım (2000)

Almost Famous
 • Sinefil puanı 7.3
 • IMDB puanı 7.9
Süre 2 Saat 2 Dk.
Tür Macera Komedi Dram

15 Yaşındaki bir gencin sorunlu ailesinde müzikle ilgili tartışmalar önemli yer tutmuştur. Rock gruplarıyla ilgili yazı çalışmaları, bu genci çok merak ettiği bir dünyanın içine sokunca, hayatla ilgili yeni deneyimler de kazanmaya başlar: Stillwater adlı bir rock grubuyla birlikte seyahat etmek, bunların en ilginci olacaktır…

Across the Universe (2007)

 • Sinefil puanı 7.2
 • IMDB puanı 7.3
Vizyon Tarihi 2 Kasım 2007
Süre 2 Saat 13 Dk.
Tür Dram Fantastik Tarih

Liverpool’dan yola çıkıp kayıp babasını aramak üzere New York’a giden Jude, yolunun Lucy ile kesişmesi üzerine, kendini savaş karşıtı protestoların ve rock’n roll temelli bir hayatın ortasında bulur.

Jude’un kardeşi Max’in Vietnam’a gitmesi çifti üzerinde dolaştıkları pembe buluttan indirip başka gerçekleri keşfetmeye zorlar. Bu gerçekler dünyaya bakış açılarını değiştirecektir.

Beatles’ın 33 şarkısından yola çıkılarak hazırlanmış bir aşk hikayesi. Yapım klasik romantik filmlerin izinden gitmek yerine; aşkın gözüyle düzeni sorguluyor.

Rock’n Roll Teknesi (2009)

The Boat That Rocked
 • Sinefil puanı 7.9
 • IMDB puanı 7.3
Vizyon Tarihi 19 Haziran 2009
Süre 1 Saat 57 Dk.
Tür Komedi Dram Müzik

Filmde, sürekli rockn roll müziği çalarak bir jenerasyona damgasını vuran ve jazz müziğini tercih eden hükümete karşı dik durarak İngiliz halkının gönlünü fetheden bir film.

Bir Metalcinin Yolculuğu (2005)

Metal: A Headbanger’s Journey
 • Sinefil puanı 8.4
 • IMDB puanı 8
Süre 1 Saat 36 Dk.
Tür Belgesel Müzik

Metal: A Headbanger’s Journey 2005 tarihli Sam Dunn, Scot McFadyen ve Jessica Wise tarafından yönetilmiş belgesel.
Film 31 yaşındaki, bir Kanadalı antropolog olan, 12 yaşından bu yana heavy metal hayranı olan Sam Dunn’ın yolculuğunu konu alır. Dünya çapında kökeni, kültür, tartışmalara sebep olan, bir çok insan tarafından sevilen nedenlerini heavy metal müziği hakkında çeşitli görüşler ortaya çıkarmak için, Sam Dunn bir heavy metal gezisine çıkar.

 

Sihirli Pena (2006)

Tenacious D in the Pick of Destiny
 • Sinefil puanı 7.1
 • IMDB puanı 6.8
Süre 1 Saat 34 Dk.
Tür Macera Komedi Müzik

Venedik’te tanışan iki genç “Tenacious D” adlı bir rock grubu kurarlar. Buldukları menajer onları dünyanın en ünlü rock grubu yapma yolunda çalışır.

 

Kontrol (2007)

Control
 • Sinefil puanı 7.2
 • IMDB puanı 7.6
Süre 2 Saat 2 Dk.
Tür Biyografi Dram Müzik

Joy Division vokalisti Ian Curtis’in öyküsünü anlatan ve 2007 Cannes Film Festivali Yönetmenler Haftasının açılış filmi olan “Control”, topladığı övgü ve ödüllerle özellikle öne çıkıyor. Orijinal punk soundunun en ünlü takipçilerinden olan, çoğu müzik eleştirmenince en önemli post-punk grubu kabul edilen Joy Division, sadece iki stüdyo albümüyle büyük bir başarı yakalamış ve solistleri Ian Curtis’in 1980 yılında intihar etmesi üzerine dağılmıştı. “Control”ün yönetmenliğini Hollandalı ünlü fotoğraf sanatçısı ve video klip yönetmeni Anton Corbijn üstlenmiş bulunuyor. Corbijn Depeche Mode, U2, Nirvana, Nick Cave and the Bad Seeds ve Joy Division gibi gruplara çektiği, klasikleşmiş video klipleriyle tanınıyor. “Control” Corbijn’in ilk uzun metraj filmi.

 


Like it? Share with your friends!

92
89 shares, 92 points

What's Your Reaction?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
kafam karıştı kafam karıştı
1
kafam karıştı
eğlenceli eğlenceli
6
eğlenceli
Beğendim Beğendim
13
Beğendim
Komik Komik
2
Komik
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım

0 Comments

RoXeD

Rock music radio station